Sociální sítě – Bezpečnost a možná rizika
Sociální sítě
Sociální sítě umožňují sdílení zážitků s vašimi přáteli, ale i s cizími lidmi, kterým to dovolíte. Existuje mnoho tematických sítí – určených k seznámení, hledání a udržování vztahů mezi spolužáky či známými, sítě minoritních či nějakou formou odborných skupin.
Různé společenské sítě mají také různá pravidla a zvyklosti. Proto nemůžeme očekávat, že pro odlišné sítě platí zcela identická pravidla jejich bezpečného užívání. I tak bychom ale našli několik společných bezpečnostních doporučení, která platí pro všechny sítě bez výjimky. Týkají se opatrného sdílení soukromého obsahu či osobních informací.
Co jsou sociální sítě
Původně byly sociální sítě určeny k setkávání lidí, diskusím a chatování. Později s rozvojem moderních technologií došlo k boomu používání a sdílení multimédií. Sociální sítě se staly prostředkem k používání jiných služeb a staly se významným nástrojem k seznámení a udržování vzájemných vazeb.
Mezi významné české sociální sítě patří Lidé.cz. Je to síť, která je jasně profilována jako rychlá a anonymní seznamka. Dále Spolužáci.cz, jež udržují vazby se současnými i minulými spolužáky. Ze zahraničních sítí tvoří významnou roli Facebook, Twitter nebo QQ.
Používání vícero sociálních sítí se nevylučuje, naopak je v poslední době aktuálním trendem. V České republice používají sociální sítě téměř 3 miliony aktivních uživatelů.
Ochrana osobních údajů na sociálních sítích
Před zaregistrováním na některou síť se ubezpečte, jak je v licenčním ujednání popsáno nakládání s osobními údaji ze strany provozovatele. Mnohé sociální sítě používají údaje z profilů uživatelů a nabízejí je třetím stranám. Může se tedy stát, že vaše telefonní číslo nebo adresa zveřejněná na síti budou poskytnuty pro reklamní účely.
Některé sítě nabízejí ve svém rozhraní jiné aplikace. Například hraní her, lokalizaci na mapě nebo sdílení obsahu. Pečlivě si proto zkontrolujte, zda nedáváte svolení k odeslání vašich osobních dat, nebo dokonce neposkytujete adresář vašich přátel.
Obecně platí, že čím méně toho o sobě vyplníte, tím méně se vám může stát. Nejčastěji je zveřejněný obsah zneužit pro vytváření falešných identit nebo ke kyberšikaně.
Rizika sociálních sítí
Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejníte, už většinou nemůžete vzít zpět. Pečlivě si proto rozmyslete, co o sobě chcete sdělovat.
Denně je prostřednictvím sociálních sítí ukradeno několik desítek identit. Mnohdy to uživatelé ani netuší. Pokud to zjistí, jen málokdo ví, jak se může bránit.
![]() |
RadaJak se bránit v případě zneužití údajů
Mýtus: Internet je anonymní. Skutečnost: Nikdo není na internetu anonymní. Většina provozovatelů udržuje logy k jednotlivým uživatelským účtům a ty pak na základě žádostí předává policii. Informace získané z připojení, mohou významně přispět k dopadení pachatele. |
Osobní spory uživatelů provozovatelé sociálních sítí ve většině případů neřeší. Nicméně téměř všechny sítě nabízejí možnost ignorace. Pokud vás tedy někdo obtěžuje, tuto možnost využijte. Rozhodně na nevhodné nabídky nebo vulgární zprávy neodepisujte.
Nejčastěji jsou vystaveny rizikům na internetu děti. Informace o školácích denně vyhledává několik set slídilů a mohou cíleně sbírat osobní údaje, fotografie nebo intimní materiály.
Rady pro bezpečné používání sociálních sítí
![]() |
Neuvádějte na veřejném profilu telefonní číslo nebo adresu. |
![]() |
Neposílejte nikomu svoji intimní fotografii, nikdy nevíte, kde se může objevit. |
![]() |
Udržujte hesla (k e-mailu i jiná) v tajnosti, nesdělujte je ani osobě blízké či kolegovi v práci. |
![]() |
Nikdy neodpovídejte na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. |
![]() |
Nedomlouvejte si schůzku přes internet, aniž byste o tom neřekli někomu jinému. |
![]() |
Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte. |
![]() |
Když s někým nechcete komunikovat, nekomunikujte. |
![]() |
Nesdělujte informace typu, kdy jedete na dovolenou, po návratu by vás mohlo čekat překvapení. |
![]() |
Při používání webové kamery buďte obezřetní, kdokoli může na druhé straně hovor nahrávat. |
![]() |
Než cokoli potvrdíte, přečtěte si podmínky užívání. |
Nejčastější příběhy podle Seznam.cz
„Na internetu kolují moje intimní fotky. Zastavte to, smažte je.“
Obrátil se na nás Lukáš, že po internetu kolují jeho intimní fotografie. Požádal nás, abychom je smazali. Nic takového není bohužel možné. Pokud na internetu něco zveřejníte, jedná se většinou o nevratnou akci. Lukáš posílal své fotografie dívkám v seznamce. Chtěl tedy po nás, abychom zablokovali dívkám jejich e-maily. Osobní spory, tedy ani soukromou komunikaci, nemůžeme řešit, ani kvůli tomu uživatele blokovat. Dovedete si představit, že by Seznam.cz řešil osobní spory všech svých šesti milionů uživatelů?
Fotografie se mohou se rychle rozšířit, třeba do zaměstnání, školy nebo po celém internetu. Poradili jsme Lukášovi, ať se obrátí na policii. Šíření fotek sice už asi nezabrání, ale s přihlédnutím k závažnosti té či oné situace to může řešit dál.
Pokud vás někdo fotkami vydírá, nebojte se a vše oznamte. Jestliže někdo tvrdí, že je na internetu anonymní, není to pravda. Rozmyslete si tedy, co komu posíláte.
Falešný profil
„Našel jsem svoje fotky v cizím profilu.“
Často se na nás uživatelé obracejí s tím, že na internetu našli svoje fotografie v cizím profilu. Stačí, když si někdo stáhne vaše veřejné fotky a doplní k nim odlišné informace. V takovém případě doporučujeme si svůj originální profil ověřit a nechat ten falešný smazat. A jak postupovat? Pokud provozovatel sociální sítě neodstraní falešné informace z internetu, kontaktujte policii. Zde se již jedná o trestný čin.
Někdo mi nadává
„Vadí mi, že mě tahle holka uráží, píše mi, jak jsem ošklivá, a nadává mi. Zablokujte ji.“
Zablokovat uživatele na základě soukromé komunikace nelze. Pokud to služba umožňuje, doporučujeme ignoraci. Rozhodně na podobné zprávy nereagujte.
Podvedli mě
„Přišla mi zpráva, že mi bude zrušen účet, pokud nepošlu SMS na uvedené číslo. Mělo to být zdarma, ale tato SMS stála 99 korun. Chci peníze zpět.“
Většina služeb je zdarma a administrátoři podobné zprávy neposílají. Jedná se o podvod. Pokud se vám něco takového stane, kontaktujte technickou podporu služby. Provozovatel služby navíc po nikom nechce jeho heslo.