DVBT2 – hrozí konec bezplatného TV vysílání?
Pozemní digitální vysílání DVB-T2 se šíří nezadržitelně naší krajinou a od podzimu by v něm mohlo vysílat již více než patnáct televizních stanic.
V podstatě každý měsíc přidají České radiokomunikace (ČRa) nový vysílač do své experimentální sítě pozemního televizního vysílání ve formátu DVB-T2. Ke konci roku tak signál nového vysílání zachytí více než 97 procent populace na našem území.
Také není známý přesný termín, kdy přesně se začne vypínat současná digitální síť první generace. Je však jisté, že nejpozději v červnu 2020 by již mělo současné digitální vysílání skončit. To proto, že přechod na DVB-T2 je nutný kvůli plánovanému uvolnění TV pásma 700 MHz pro mobilní sítě a minimálně v Německu již chtějí k tomuto datu toto pásmo mobilní operátoři provozovat, a tak by u hranic docházelo k vzájemnému rušení. Ostatně Česko se zavázalo nyní ještě televizní pásmo pro mobilní datové sítě 5G uvolnit do června 2020.
V rámci projednávání novely Zákona o elektronických komunikacích se v českém Senátu očekává rozepře ohledně dalšího postupu v přechodu na novou generaci pozemního televizního vysílání. O své se hlásí zástupci satelitních technologií, kteří se cítí digitalizací odsunuti ze hry.
Část Senátu možná navrhne oddálit o zhruba půldruhého roku přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Senátní ústavně-právní výbor by jej doporučil odsunout na polovinu roku 2022, aby měli diváci více času na výměnu přijímačů. Výbor pro územní rozvoj chce naopak přechod provést v souladu se Sněmovnou nejpozději k prvnímu únoru 2021. Další dva výbory zatím svá doporučení nepřijaly.
Podle Českých radiokomunikací, které mají digitalizaci pozemního televizního vysílání na starost, však hrozí, že pokud se senátoři na těchto a dalších navrhovaných změnách nedohodnou a novela v termínu neprojde, přijdou diváci v roce 2020 o bezplatné (pozemní) televizní vysílání.
České radiokomunikace ve svém prohlášení varovaly, že „v případě nepřijetí novely ve znění Poslanecké sněmovny ČR dojde ke ztrátě pokrytí signálu DVB-T na značné části území republiky.“ Vycházejí totiž z premisy, že by se v roce 2020 muselo vypnout současné DVB-T vysílání a DVB-T2 vysílání by nemělo právní rámec.
Nyní má přijímač schopný přijmout nové pozemní televizní vysílání v normě DVB-T2 podle některých odhadů zhruba osm až deset procent domácností. Dodatečné náklady si však vyžádá i úprava některých společných anténních rozvodů. Tento přirozený i nucený nákup nových přístrojů by mohl prodejcům přinést příjmy v řádech miliard korun. Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř.