Změny Partnerského programu YouTube
Od 18. dubna 2017 je zaveden nový proces kontroly u všech kanálů, které žádají o vstup do Partnerského programu YouTube.
Partnerský program YouTube umožňuje autorům zpeněžit vlastní obsah na YouTube. Mohou vydělávat peníze prostřednictvím reklam u videí nebo od odběratelů služby YouTube Red, kteří jejich obsah sledují.
Největší změna: Jakmile kanál dosáhne 10 000 veřejných zhlédnutí, proběhne kontrola, zda může být zapojen do Partnerského programu.
Tato hranice počtu zhlédnutí poskytuje dostatek informací o hodnověrnosti kanálu. Také umožňuje ověřit, zda kanál splňuje naše pokyny pro komunitu a zásady pro inzerenty.
O tzv. Youtuberech, internetových celebritách, kteří vydělali neuvěřitelné peníze na mnohdy neuvěřitelně stupidních videích, jste již určitě slyšeli mnoho. Napadlo vás však někdy, že můžete být jedním z nich? Přinášíme návod, jak vydělat peníze na Youtube!
Jak vydělat peníze na Youtube?
Základem vydělávání peněz na internetu, či přesněji na veřejně přístupném obsahu, kterým je drtivá většina internetu tvořena, je samozřejmě reklama. Jedná se o způsob, jak lidem poskytnout obsah zdarma, ale přesto na tom vydělávat.
Základem toho, jak začít vydělávat peníze na Youtube, je samozřejmě založit si profil, respektive Youtube kanál, kam budete přidávat svá videa a povolit do něj stránce umisťovat reklamy. Ty mohou mít podobu spotů, textové reklamy či třeba anket, přičemž jejich obsah je plně v kompetenci Youtube a vy jej tak vůbec nemůžete ovlivnit.
Aby vám však mohly být vypláceny peníze, budete potřebovat ještě jeden účet – Google AdSense účet. V něm vyplníte i číslo bankovního účtu, kam budete chtít posílat peníze.
Pak už jen stačí videa „zpeněžit“ – spojit svůj AdSense účet se svým Youtube kanálem. To uděláte tak, že ve Správci videí na svém Youtube kanálu přidáte AdSense účet. To má však smysl dělat až tehdy, pokud mají vaše videa nějaká shlédnutí – jinak vám Youtube samozřejmě nic nezaplatí.
A kolik si takto lze vydělat? Platí, že Youtube vám vyplatí 55 % čistých příjmů, které získá z reklamy zobrazené spolu s vašimi videi. Klíčový je v tomto ohledu přirozeně počet shlédnutí, ovšem částka za jedno shlédnutí není fixní – nejde totiž o jediný faktor. Záleží také na tom, jaké reklamy jsou zobrazovány, z jaké země jsou diváci apod.
Pro české poměry nicméně zhruba platí, že za 100 shlédnutí dostanete jednu korunu. To se vám může zdát jako málo, ovšem pokud se dostanete do řádů statisíců shlédnutí měsíčně, jako přilepšení to už tak špatné není.
Kolik vydělávají čeští Youtubeři
Nejúspěšnějším českým Youtuberem je GoGoMan Tv, dvacetiletý mládenec, jehož tři Youtube kanály mají zhruba 1,1 miliónu odběratelů, mezi kterými jsou třeba i Argentinci či Brazilci. Ročně si prý vydělá až 1,3 miliónu Kč. Zaměřuje se na herní streaming, dále točí videa i ze svého běžného života. Na výnosný herní streaming se zaměřuje i Jirka Král, známý z reality show, který si ročně přijde až na půl miliónu.
GoGoManovi šlapou na paty Viral Brothers, dva mladíci, kteří se proslavili svými Debilními kecy (které ovšem okopírovali z amerického Shit People Say). Ročně si vydělají až 1,5 miliónu Kč. Dalším úspěšným Youtuberem je Kuba Steklý alias Stejk, který točí videa o chytrých telefonech a jejich aplikacích. Ročně mu z toho kápne zhruba 250 tisíc Kč.
Kolik vydělalo nejúspěšnější YouTube video?
Nejúspěšnější video v dějinách YouTube je Gangnam Style, které vytvořil jihokorejský umělec Psy, vlastním jménem Park Jae-Sang, jako první překonalo hranici jedné miliardy shlédnutí. Pro YouTube to byl velký den. Slavila i většina internetu, protože Psy první miliardu shlédnutí vyfoukl Justinu Biebrovi. Stal se slavným a vydělal slušný balík peněz. Jen za listopad 2012 údajně kliklo na tlačítko koupit v iTunes 600 tisíc lidí, čímž se stal číslem jedna v 31 zemích světa včetně USA naráz, což z něj dělá nejúspěšnějšího jihokorejského umělce.
Nikesh Arora viceprezident Google 22. ledna 2013, při zveřejňování výsledků za Q4 2012 prozradil, že to bylo osm milionů dolarů ve všech různých formách reklamy. Pokud vezmeme v úvahu, že Google dostane tak 0,0065 USD za jedno shlédnutí a v současnosti má video 1,23 miliardy shlédnutí, tak dostaneme 7,995 milionu USD. Z YouTube videa by měla jít zhruba polovina pro autora, takže samotný Psy zhruba vydělal 4 miliony USD.
Ovšem to nepočítáme s tím, že umělec vlastně vytvořil nový fenomén. Slovní spojení, za které se na AdWords platí desítky centů až několik dolarů. Například přímo fráze „Gangnam style“ má celosvětově 11 milionů hledání za měsíc a orientační cena za klik je 0,41 USD. Takže si troufnu říct, že na tom Google vydělal víc.