Televize – Musí každý odběratel elektřiny odvádět koncesionářské poplatky?
Koncesionářský poplatek (poplatek z přijímače) je zákonem (č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích) stanovený měsíční odvod vlastníků televizorů a rozhlasových přijímačů. Fyzická osoba má povinnost platit z každého přijímače, podnikatel platí každý přístroj použitý k podnikání.
Z poplatků je financován provoz a rozvoj České televize a Českého rozhlasu, jako provozovatelů tzv. veřejné služby. Od 1. ledna 2008 je stanovena měsíční výše televizních poplatků na 135 Kč (dříve 120 Kč) a rozhlasových poplatků na 45 Kč (dříve 37 Kč).
Aby média veřejné služby mohla plnit svůj úkol a nepodléhala komerčním tlakům, jsou osvobozena od tržní soutěže. Česká televize a Český rozhlas smějí vybírat koncesionářské poplatky, přesněji televizní a rozhlasový poplatek. Dokonce mají nárok na identifikační údaje každého obyvatele České republiky, který odebírá elektřinu z distribuční sítě!
„Tento požadavek je v rozporu s právem na ochranu osobních údajů a s dobrými mravy. K vydání údajů bychom však byli dříve či později donuceni soudní cestou,“ říká Jan Palaščák, ředitel společnosti Amper Market. I tento dodavatel elektřiny musel poskytnout České televizi jméno a příjmení, datum narození a adresu trvalého pobytu každého svého zákazníka. Palaščák varuje odběratele před vymáháním koncesionářských poplatků, což zasluhuje pozornost.
Koncesionářem nemusí být, například kdo nevlastní a nevyužívá televizi ani rádio, nebo v posledním čtvrtletí pobírá méně než 2,15 životního minima, lidé slepí, hluší, školy, cizinci bez dlouhodobého pobytu, držitelé licence pro rozhlasové a televizní vysílání, také samozřejmě Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady České republiky v zahraničí a osoby s mezinárodně-smluvní imunitou.
(Ne)povinné koncesionářské poplatky
Podle zákona je povinně poplatníkem prakticky každý, kdo vlastní, eventuálně alespoň 1 měsíc užívá televizní nebo rozhlasový přijímač. Koncesionářem nemusíte být, pokud máte doma „zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání,“ které není šířeno prostřednictvím „vysílačů, družic a kabelových systémů“. Stejně tak nemusíte hradit koncesionářské poplatky, pokud je váš přijímač „neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení“.
Co podniknout, když máte doma jenom internet a mobilní telefon, a veřejnoprávní médium vás požádá o koncesionářský poplatek? Nejpozději do 30 dnů od doručení takové výzvy musíte České televizi nebo Českému rozhlasu čestně prohlásit, že nevlastníte a nepoužíváte televizní ani rozhlasový přijímač, eventuálně jste na obě oči slepí, oboustranně hluší nebo pobíráte méně než 2,15násobek životního minima.
Rozhlasový + televizní poplatek 180 Kč
Zákon pochopitelně myslí na podvůdky a trestá také opozdilce. Svoji koncesionářskou povinnost musíte nahlásit do 15 dnů, jinak si ke dlužné částce připlatíte 5 000 Kč za rozhlas a 10 000 Kč za televizi. Pokud se přijímače zbavíte, nemůžete prostě jenom přestat platit, musíte nejdříve veřejnoprávnímu médiu novou okolnost oznámit, a to opět do 15 dnů. Jinak vám za neodůvodněný výpadek hrozí sankce 1 000 Kč.
Na zdánlivě zbytečnou výzvu k uhrazení televizního a rozhlasového poplatku musíte zavčas odpovědět.