Co je to: QR kód
QR kód je textový soubor uložený ve formě čtverčků, které fungují principem podobným např. čárovému kódu, který znáte z obchodů. QR kód ale umí uchovat mnohem větší množství dat, a díky tomu nabízí daleko širší využití. Zkratka QR vznikla z anglického quick response, což v překladu znamená rychlá odpověď. Smyslem QR kódů je poskytnout určité informace rychle a jednoduše. Díky schopnosti korekce chyb je dle typu QR kódu možné správné přečtení až při 30% poškození. To je důvod, proč QR kódy nachází uplatnění např. na venkovních informačních cedulích nebo krabicích určených pro přepravu apod., kde hrozí poškození nebo znečištění QR kódu.
Jednoduše řečeno, jedná se o čárový kód nové generace. Hlavní rozdíl oproti klasickým čárovým kódům spočívá v přidání druhého rozměru (ačkoliv jsou čárové kódy ve své podstatě také dvojrozměrné, data jsou uchována jen v jedné dimenzi). To umožňuje uchovat v QR kódu několikanásobně větší objem dat. Samozřejmě, čím větší QR kód (respektive, čím jemnější mřížka), tím více informací se do něj vejde. V současnosti to mohou být tisíce a tisíce znaků, přičemž může jít o číslice, písmena, binární data nebo japonské znaky Kanji.
QR kódy mají navíc zavedený několikaúrovňový systém chybové korekce. I při poškození části kódu je stále možné jej dekódovat a přečíst obsažené informace. Tyto úrovně jsou konkrétně čtyři a jsou označeny písmeny L, M, Q a H, což odpovídá 7%, 15%, 25% či až 30% z celkové plochy kódu. Je však logické, že čím vyšší je zavedená úroveň chybové korekce, tím menší je pak maximální objem zakódovaných informací. A jak to tedy funguje? V oblasti kódu je několik pevně daných zón, které obsahují informace o verzi, formátu a typu uložených dat. Tři nápadně velké terčíky slouží ke správnému zaměření, zbytek jsou pak samotná data namíchaná s klíčem pro opravu chyb. Typů dat je standardně 9 a patří mezi ně kontaktní informace, kalendářové události, e-mailové adresy, telefonní čísla, zeměpisné lokace, obsah SMS zpráv, informace o bezdrátových sítích nebo www adresy. Některé generátory QR kódů již nabízejí i mnohem více typů dat, nevyjímaje ani údaje o Facebookovém profilu.
Jaké informace lze uložit?
- text
- webovou stránku
- kontakt (vizitku)
- SMS
- telefonní číslo
- polohu
- wifi
- událost
- platbu
- a další…
Jak přečíst QR kód
Pro přečtení QR kódu si stačí do mobilu s fotoaparátem stáhnout příslušnou aplikaci. Těch existuje velké množství a liší se jak funkcemi, tak kvalitou. Úspěšnost a rychlost snímání závisí nejen na samotné aplikaci, ale i na fotoaparátu.
QR čtečka do mobilu
Android: QR Code Reader
iOS: QR Code Reader by Scan
WP: QR Code Scanner
Jak vytvořit vlastní QR kód
Vlastní QR kód si můžete vytvořit jednoduše díky generátoru. Tvorba QR kódu je s ním hračka a zvládnete to během několika málo okamžiků. Stačí zadat potřebné údaje, vygenerovat a stáhnout do počítače.
Jednoduché generátory (základní funkce)
- QR GENERATOR – český
- QIKNI – český
- QR CODE GENERATOR
Pokročilé generátory (změna barvy, motivů, loga atd.) – v angličtině