Co je to: Hoax
Asi to všichni znáte. Přihlásíte se do své e-mailové schránky a náhle na vás vyskočí desítky zpráv. Kromě klasických e-mailů od spolupracovníků a přátel, přes newslettery a další reklamní sdělení můžete ve své e-mailové schránce najít i tzv. hoaxy. O co se jedná?
Podstata hoaxu
Hoax lze označit za nevyžádanou podvodnou zprávu, která mylně varuje před počítačovým virem, prosí o pomoc, informuje o nebezpečí, anebo se snaží pobavit. V hoaxu najdete také výzvu, která žádá o jeho rozesílání na další e-mailové adresy. Proto hoax často označujeme jako řetězový e-mail.
Druhy hoaxů
Hoax nemusí být pouze falešnou zprávou, mystifikací nebo kanadským žertíkem. Za hoax je možné považovat i řetězovou zprávu, která obsahuje nepřesné zkreslující informace nebo účelově upravené polopravdy.
Způsoby šíření
V současné době se hoaxy nešíří jenom formou e-mailů, ale také prostřednictvím sociálních sítí, zejména Facebooku. Běžní uživatelé hoaxům často věří a v dobré víře podle nich jednají. Tito uživatelé navíc hoaxy rozesílají i ostatním, a to ve snaze jim pomoci či poradit.
Co je vůbec cílem autorů konkrétních hoaxů? Tito původní autoři se chtějí buď zabavit, někoho nebo něco poškodit, anebo jednoduše udělat z lidí hlupáky.
Příklady hoaxů
Pokud máte počítač či chytrý telefon a připojení k internetu, s hoaxem jste se už stoprocentně setkali. Víte, že i následujícím sdělením byste neměli věřit? Jde totiž taktéž o hoaxy!
„Oficiální“ zpráva z banky
Oficiálně z banky: Jakmile se ocitnete v kritické situaci a musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu na přinucení násilníkem, zadejte svůj PIN opačně. Například máte-li 1234, zadejte 4321, automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijde na pomoc. Tato zpráva byla před nedávnem vysílaná v TV, protože málo lidí využívalo tuto skutečnost, protože o tom nevěděli. Přepošlete toto co nejvíce lidem.
„Recyklované“ mléko
Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět zabalí. Mohou tak učinit max. 5krát. Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345, kde jedno z čísel chybí. Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko „recyklováno“. Tj. 12 45 znamená, že bylo převařeno 3krát. Tak dobrou chuť.
Vejce na předním skle automobilu
Jestli se vám stane, že za jízdy v noci vám někdo hodí vejce na přední sklo, hlavně nespouštějte stěrače ani nestříkejte vodu!!!! Na skle by se vytvořila hustá mléčná neprůhledná hmota a už byste vůbec nic neviděli. Byli byste nuceni zastavit a s velkou pravděpodobností byste byli okamžitě okradeni!!! Tedy žádné stěrače, žádná voda, ale odjet co nejdál od místa „nehody“, pokud možno na místo bezpečné a osvětlené. Jde o nejnovější techniku, kterou si vymysleli šikovní zloději. Pošlete dál tuto zprávu. PS : Tento text jsem dostal od velmi dobrého zdroje. Fakt to není žádná srandička. Sami víte, jak jsou i čeští zlodějíci zruční!
Sdílení fotografie nemocného dítěte na Facebooku
NEIGNORUJTE TO PROSÍM… Toto dítě má rakovinu. Facebook je připraven zaplatit 3 centy za každé sdílení této fotografie. Nevím, zda je to pravda nebo ne, ale pojďme to všichni sdílet dále. Jedno tvé sdílení nic nestojí, ani dva kliky myší nezaberou čas… Pokud ti opravdu záleží na výzkumu boje s rakovinou a předcházení podobným osudům dětí, pak dej prosím sdílet, svým přátelům a známým. > SDÍLEJ a LIKE < pro toto dítě… Díky všem dobrosrdečným lidem!
Zdroj: www.hoax.cz