14. únor – Den svatého Valentýna. Víte, že….
Do České republiky se zvyk slavit 14. února jako svátek zamilovaných dostal až v roce 1989, po pádu totalitního režimu.
Legenda říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi, který žil v Římě za vlády Claudia II. Ten zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo zasnoubili, kvůli tomu, aby v zemi neměli závazky a nebránili se jít do boje. Valentýn i přesto tajně oddával mladé zamilované páry. Po tomto zjištění však byl zatčen a 14. února popraven. A tak vznikl romantický svátek, který se slaví hlavně v anglosaských zemích.
V České republice žije podle portálu nasejmena.cz zhruba stovka lidí se jménem Valentýn. V roce 2015 se narodilo pět dětí, kterým rodiče dali toto jméno.
Svátek svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn), se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů.
Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.
K Valentýnu se váže celá řada zvyků, které pomalu pronikají i do českého prostředí – a to zejména pod tlakem obchodníků. Jedná se především o společnou oslavu svátku zamilovanými páry, darování valentynských přáníček – vyznání lásky (tzv. Valentýnky) nebo uzamykání zámečků lásky, které původně s Valentýnem ale téměř nesouvisí. Není bez zajímavosti, že právě období Valentýna každoročně zvedá poptávku po visacích zámcích, na což reagují také výrobci, kteří nabízí visací zámečky s valentýnskými motivy.