Vtipy nejen z prostředí IT
Cimrman a Internet
Počet uživatelů sítě Internet roste závratným tempem. Již za několik málo okamžiků se toto fenomenální médium zařadí na stejnou pozici, jako rozhlas či televize. Většina zasvěcených se domnívá, že vznik rozlehlých sítí se datuje do roku 1967, kdy v USA vznikla síť Arpanet. Skutečnost je však jiná. Cimrmanolog Václav Trojan totiž objevil, že mistr již v roce 1901 budoval jakousi síť propojenou telefonními kabely, ke kterým se připojil v době, kdy učil na Podkarpatské Rusi.
Cituji: „Přes telefon propojil jakési přístroje ze školního kabinetu. Není mi nic známo o protokolu, který byl použit, ani o IP kompatibilitě tohoto systému, jenž prý později sloužil jako síť na školním volejbalovém hřišti v Užhorodu. Podle některých pramenů pro tyto přístroje Cimrman použil slovo ‚modem‘. Toto slovo vzniklo jeho příslovečnou roztržitostí – do učitelského zápisníku si dělal zkratkovité poznámky k velkolepým demonstracím pokusů, které předváděl v hodinách fyziky. Příslušná poznámka zněla ‚Ve čtvrtek MoDem‘, což znamenalo ‚Moje Demonstrace‘.“
Jisté je, že pouhé propojení několika míst telefonními linkami, má daleko ke skutečné rozsáhlé počítačové síti. To, co Cimrmana dělá skutečným otcem Internetu, je vynález JCP (Jára da Cimrman Protocol).
Zdeňek Pytela tvrdí: „Cimrman použil jako vzor protokol, který s ním sepsal policejní úředník zkoumající oprávněnost jeho pobytu v Rusku. Na jeho základě potom Cimrman vyvinul protokolární ověřování autenticity zprávy.“
Do praxe se tento protokol dostal pod dnes známým názvem TCP (Transmission Cimrman Protocol). Byla to zásluha především pana Beránka, který u přední americké firmy Bolt, Beranek and Newman (BBN), toto označení koncem 60. let prosadil. Beránek, ač americký občan, svým činem dokázal, že si je vědom svých kořenů.
Další podoba Internetu byla ovlivněna především mistrovými dokumenty RFC (Recommended From Cimrman), které koncipoval jako doporučení pro komunikaci s jevištními herci.
Divadelní život vůbec byl pro dnešní podobu Internetu věčným inspiromatem. Tak například populární FTP, vznikl na základě toho, že mistr při režírování svých her konzumoval tlačenku a pivo. Pro toto si posílal místního blázna Karlíka. Dojít pro zmíněné subjekty bylo pro Karlíka vzhledem k jeho debilitě značně náročné. Cimrman ho tedy naučil určitou skupinu příkazů (dnešní obdoba GET a PUT), které již debil pochopil. „Fofrem Tlačenku a Pivo!“ navazoval s ním v takových případech komunikaci. Odtud vznikla zkratka FTP.
Domněnka, že mistr holdoval rybímu filé, a FTP je tedy zkratkou pro Filé Transfer Protocol, se ukázala jako neopodstatněná.
Méně jasno je v původu názvu E-mail. Obě teorie, které se nám nabízejí, totiž implicitně předpokládají pouze nevážnou či nepravdivou korespondenci. Podle první je slovo mail poameričtěním slova mejlka, tedy zmýlit se. Podle druhé teorie se jedná o přepis slova email, neboť mistrovy vynálezy, ve své době tolik nepochopené, budily v jeho dopisech dojem, že každého lakuje.
Ať je tomu však jakkoliv, prvenství zakladatele Internetu Járovi da Cimrmanovi nelze upřít. Nezbývá než doufat, že si tuto skutečnost, alespoň pár uživatelů informační dálnice uvědomí.