Ruší vám LTE televizní signál? Máte nárok na opravu zdarma
Zamrznutý obraz na televizní obrazovce, místo filmu kostičky či příšerný zvuk i obraz řeší každý měsíc stovky Čechů. Pokud za problémy může rozšiřování LTE sítí, mohou lidé požádat regulátora trhu o bezplatnou opravu. Mnoho spotřebitelů ale o této možnosti vůbec neví.
Pokrytí Česka sítěmi LTE pro rychlý mobilní internet narůstá, do trvalého nebo zkušebního provozu bylo již uvedeno přibližně více jak 4 500 základnových stanic LTE. Kromě rychlého internetu ale přináší i problémy s televizním signálem, který LTE pracující v pásmu 800 MHz může rušit.
Rušení TV signálu LTE sítí se může týkat až 60 % domácností
Mobilní operátoři totiž využívají pro provoz rychlých mobilních sítí část frekvencí, které do roku 2012 sloužily pro televizní vysílání a sousedí s frekvencemi pro stávající digitální pozemní televizi. Rušení se projevuje zamrznutím obrazu, jeho rozpadem na kostičky nebo úplným zmizením obrazu či zvuku. Podle odhadů Českých Radioakomunikací na tyto problémy může narážet až 60 % českých domácností.
Kvůli nevědomosti lidé za opravu TV signálu zbytečně platí
„Lidé se často obracejí na České Radiokomunikace jako distributora televizního signálu nebo přímo na servisní společnosti a opravy sami platí.
Správným postupem je přitom kontaktovat místně příslušné pracoviště Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kde rozhodnou o tom, zdali je stížnost oprávněná a souvisí se spuštěním LTE základnových stanic. Pokud ano, mají diváci nárok na bezplatnou opravu.“ – Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací
Technici ČTÚ zkontrolují kvalitu signálu zdarma
Po stížnosti na problémy s TV vysíláním k vám ČTÚ pošle technika, aby provedl měření. I když se nakonec ukáže, že potíže nezpůsobuje rušivý LTE internet, za výjezd se nemusíte nic platit.
Kvůli rozšiřování mobilních sítí LTE vzrostl počet stížností diváků na rušení digitálního televizního vysílání na několik set měsíčně. Zvyšuje se i počet oprávněných stížností, kterých nyní ČTÚ eviduje měsíčně kolem stovky. Jejich počet je ale stále násobně nižší než v zahraničí.
Počet stížností kvůli rušení TV signálu nejspíš ještě poroste
V přepočtu na 100 spuštěných základnových stanic LTE je v Česku evidováno 2,45 oprávněných případů rušení, zatímco ve Velké Británii je to 101 a ve Francii dokonce 1 000 oprávněných stížností, což může být způsobeno nedostatečnou informovaností televizních diváků.
V Česku je nejvíce rušen kanál 59 a 60, například v Praze a Brně je tak ohroženo zejména vysílání multiplexu číslo 3. K rušení dochází zhruba do 500 metrů od základnové stanice LTE. Potíže mají také diváci se slabším TV signálem, pokud používají anténní zesilovač nebo nevhodnou pokojovou anténu, problém mohou mít i kabelové televize. – Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací
Mobilní operátoři budou ve výstavbě sítí LTE pokračovat zhruba další čtyři roky. Počet základnových stanic se ještě výrazně zvýší, celkem jich může být více než 15 000 a riziko rušení televizního příjmu se tak může v budoucnu zvyšovat.
Kde hledat informace:
Český telekomunikační úřad: Rušení televizního příjmu – jak postupovat?
Český telekomunikační úřad: Kontakty na odborné pracovníky ČTÚ
Český telekomunikační úřad: Elektronický formulář pro oznámení o rušení televizního příjmu