Nikola Tesla – Průkopník bezdrátové komunikace
NIKOLA TESLA (10. července 1856, Smiljan, Rakouské císařství, dnes Chorvatsko – 7. ledna 1943, New York) byl americký vynálezce srbského původu, fyzik a konstruktér elektrických strojů, zařízení a přístrojů. Mimo jiné vynalezl asynchronní motor a jeho práce formovaly základ moderních systémů na vícefázový střídavý proud. Po předvedení bezdrátové telekomunikace v roce 1893 a po vítězství v tzv. „válce proudů“ proti Thomasi A. Edisonovi byl všeobecně respektován jako nejvýznamnější americký elektrotechnický inženýr. Jeho práce daly základ moderní elektrotechnice a mnoho jeho objevů mělo zásadní význam pro budoucnost.
Díky tomuto muži využíváme AC systém – tedy proud střídavého napětí v našich domácnostech. Ovšem o jeho osobnosti se nikde moc netraduje. byl velmi zajímavou osobností stejnou měrou, jako byl inteligentní.
Narodil se v době bouřky.
Jak se to dá vysvětlit? Prostá náhoda, božský signál nebo jednoduše štěstí. Narodil se o půlnoci 9. července a 10. července, když byl malý Tesla skoro na světě, udeřil na zem silný blesk. Porodní asistentka tento jev označila za špatné znamení a prohlásila, že dítě bude dítětem temnoty. Matčina slova však zněla jinak: „Bude dítětem světla.“
Tesla prohlašoval, že nikdy nespí déle než 2 hodiny.
Pro všechny ty, kteří potřebují 8 hodin spánku k tomu, aby fungovali správně, máme novinku: Nikola Tesla prohlašoval, že mu stačí 2 hodiny spánku. To znamená, že denně využil 22 hodin aktivně. Otázkou však je, zda tomu je opravdu tak a zda je to reálné.
Nikola Tesla pil whisky každý den.
Na zdraví a dlouhý život! Dalším zajímavým faktem o Teslovi je to, že pil denně whisky. Z jakého důvodu? Věřil, že díky pití whisky zůstane naživu až do 150 let. Nepřemýšlel nad whisky jako nad alkoholickým nápojem, ale jako nad tonikem pro dlouhý život a zdraví. V první světové válce přišel zákaz, tehdy se pití whisky vzdal. Později se vzdal také dalších nápojů s výjimkou mléka a vody.
Tesla se nikdy neoženil a nezamiloval i přesto, že ho milovalo spousta žen.
Říká se, že za každým úspěchem muže stojí žena. Nikola Tesla je však v tomto ohledu výjimkou. Nikdy se neoženil a neměl žádnou vážnou známost. Věřil totiž, že manželství a obecně partnerský vztah mohou omezit schopnost vědecky myslet.
Nikola Tesla věřil, že ženy se stanou lepšími než muži v budoucím společenském postavení.
Vedle toho, že byl Tesla vědec, elektrický inženýr, strojní inženýr, fyzik a futurista, měl také pověst feministy. Byl přesvědčen, že ženy staví společnost a že se brzy ženy stanou možná i nadřazeným gender typem. „Boj žen za rovností pohlaví skončil. Teď však směřuje opět k nadřazenosti – ovšem nahoře bude žena.“
Měl schopnost vidět ve trojrozměrnosti.
Tesla měl vyvinutou fotografickou paměť. Vedle této schopnosti však byla také další velmi specifická schopnost – představivost v trojrozměrnosti.
Trpěl těžkým OCD.
A jak to bylo s psychikou Nikoly Tesly? Bohužel trpěl obsedantně-kompulzivní poruchou. A ačkoliv je tato porucha velmi nepříjemnou pro člověka, Tesla ji svou vášní pro práci naprosto zastínil. Jeho odhodlání k práci bylo a je inspirací.
Rádio vynalezl 1892 a hračku na dálkové ovládání (loď) v roce 1898.
Díky Teslovi se dnes můžeme těšit z hudby prostřednictvím našich rádií a nemusíme si užívat poslech hudby pouze živě na koncertech a jiných hudebních událostech. 1898 dokonce vynalezl rádiem řízenou hračku – loď na dálkové ovládání.
Navrhl také myšlenku střídavého proudu, ale nikdy nebyl za tento vynález nějak vyznamenán. Návrh Edisona, který přišel v těch dnech se stejnosměrných proudem, byl více populárním.
Historikové tento boj nazývají jako „válku proudů“. Nikola Tesla a Thomas Edison přišli s teoriemi střídavého a stejnosměrného proudu. Lidé si však vybrali Edisonův stejnosměrný proud.
Tesla předpověděl internet.
Řekl: „Noviny si jednou lidé vytisknou bezdrátově doma.“ Co tím měl na mysli? Stačí si to přečíst ještě jednou – myšlenka naprosto odpovídá ideji internetu, jeho konceptu. Máme noviny doma bezdrátově k dispozici.
V roce 1899 Nikola Tesla přenesl 100 miliónů voltů vysokofrekvenční energie bezdrátově a rozzářil tak 200 žárovek!
Tesla se ujal toho roku experimentu, který dokázal vyslat elektřinu bez použití drátů a kabelů. Tesla ve svém experimentu vyslal asi 100 miliónů voltů do vzdálenosti 26 mil a rozzářil tak 200 žárovek. A co víc? Běžel také elektrický motor! Po pokusu bylo uvedeno, že došlo pouze k 5% ztrátě přenášené energie.
Nikola Tesla chtěl své vynálezy aplikovat také na vzdělávání.
V roce 1912 přišel s nápadem, že by se školní místnosti měly rozvibrovat, byly by tedy do určité míry elektromagnetem. A tyto vibrace by měly působit na zdraví studentů, a to především kvůli procesu učení a aktivního zatěžování mozkových buněk.
Tesla krmil holuby a ošetřoval ty, kteří byli zranění.
Byl to jeho zvláštní zvyk – pečoval o holuby. Kdysi je krmil každý den v parku, zraněné si přinesl do svého pokoje a hladil je, aby se brzy uzdravili. Dokázal utratit 2000 dollarů, aby opravil zlomená křídla nebo nohy holubů.
Nikola Tesla byl obhájcem sterilizace těch, kteří jsou trestanci, duševně nemocní.
Věřil, že do roku 2100 budou na světě pouze ti, kteří budou žádoucími rodiči – tedy zdravými a hlavně připravenými na potomky. Důrazně tedy doporučoval, aby byli nemocní sterilizovaní.
V Sillicon Valley je socha Nikoly Tesly, která vyzařuje bezplatné Wi-Fi.
Socha tam stojí od roku 2013 a je vybavena bezplatnou Wi-Fi sítí. Také je opatřena časovou kapslí, kterou bude možné otevřít v roce 2043. To je jen malý projev úcty ke člověku, který věřil v efektivitu bezdrátových možností ve světě.
Zdroj: unbelievable-facts.com, cs.wikipedia.org