Nejbezpečnější router jde do výroby. Vytvořili jej Češi
Projekt Turris je služba, která pomáhá uživatelům s ochranou domácí sítě pomocí speciálního routeru. Jedná se o neziskový výzkumný projekt sdružení CZ.NIC, z. s. p. o., správce české národní domény .CZ. Projekt neziskového sdružení CZ.NIC potvrzuje, že bezpečnost je v celém světě velké téma, a to nejen z pohledu firem, organizací a vlád, ale i domácnosti. Ty jsou stále častěji vybavovány více či méně chytrou elektronikou a spotřebiči, pro které může být právě router Turris Omnia jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany. Turris měl původně sloužit jen jako výzkumný projekt, později sdružení rozhodlo o jeho komerčním nasazení.
Lidé poslali milióny
V první vlně se vyrobí tisíce routerů, které získají přednostně lidé, kteří si je objednali už na konci loňského roku prostřednictvím crowfundingového serveru Indiegogo.com. Právě ten nápadití jedinci a malé podniky využívají k získání potřebných financí pro rozjetí masové výroby.
Na zmiňovaném serveru zaujala novinka tisíce lidí, díky čemuž si čeští tvůrci připsali na svůj účet přesně milión a 518 amerických dolarů, tedy v přepočtu více než 24 miliónů korun. Právě tyto prostředky posloužily k tomu, aby mohla výroba začít. Router mimochodem dostane každý, kdo přispěl v kampani na serveru Indiegogo částkou alespoň 179 dolarů (4.500 Kč). Lze předpokládat, že za podobnou cenu se nakonec novinka objeví i ve volném prodeji.
Turris Omnia tedy nebude pro každého a klíčovou otázkou zůstává, co za tuto částku dostanete. V rukou zkušeného uživatele, linuxového správce a alespoň trochu programátora zvládne Turris prakticky cokoliv od běžné správy sítě po VPN, NAS, webový/aplikační server aj. Omnia umožní i běh virtuálního serveru. Hardwarový výkon není v Turrisu jen tak. Turris je chytrý router, který se průběžně aktualizuje, reaguje na aktuální hrozby v síti a to vše i díky tomu, že do centrály zasílá různé statistiky z vlastního firewallu o útocích. Na to vše včetně čísel o vlastním provozu se pak můžete podívat na vlastním webovém profilu.
Čím je open source router Turris Omnia unikátní?
Router Turris Omnia je jiný a na trhu neobvyklý produkt, který se o svoji bezpečnost stará doslova sám. Kdykoliv je objevena bezpečnostní hrozba, postará se díky jedinečnému systému aktualizací o to, aby uživatele neohrožovala. Turris Omnia je natolik všestranný, že může v kooperaci s USB DVB-T tunerem sloužit například k distribuci televizního vysílání na mobilní telefony či počítače. Podobně jako mobilní telefony nebo počítače, vyvíjí se i síťové technologie. Málokdo je ovšem připraven nakupovat nový router a znovu konfigurovat celou síť ve chvíli, kdy přijde potřeba výkonnějšího zařízení. Turris Omnia je vysoce výkonné zařízení a díky uživatelsky přístupné sadě mini-PCIe slotů pro instalaci rozšiřujících karet nebude potřeba router měnit ani v případě příchodu nových standardů WiFi. Uživatel v takové chvíli zakoupí novou WiFi kartu, připojí ji do zařízení a bude si nadále moci užívat nejpokročilejší technologie na trhu.
Aby toto vše mohlo fungovat, potřebuje Turris Omnia zmíněnou tvrdou sílu. Postará se o to dvoujádrový armový čipset s taktem 1,6 GHz, 4GB flashové úložiště a 1 GB DDR3 RAM. Turris je připravený a rychlý WAN i LAN, takže má k dispozici 6 gigabitových portů a dvoupásmová Wi-Fi 802.11ac (3×3 MIMO)/ 802.11b/g/n (2×2 MIMO). Z hlediska síťové konektivity nechybí ani konektor SFP pro připojení optického internetu. Pokud budete chtít proměnit router v síťový disk, budou se hodit také dva USB 3.0 porty pro připojení flashové jednotky. Deska bude mít dále dva Mini PCI Express porty, jeden mSATA, piny pro GPIO, I²C, SPI a dokonce i slot na SIM kartu.
ZDROJ: www.omnia.turris.cz