Nebezpečí skryté v klávesnici
Leží celé dny na stole, práší se na ně, každý na ně sáhne všelijak (ne)umytýma rukama… Řeč je o externí klávesnici a myši. Kromě pravidelné údržby je dobré vědět, co dělat, když si mezi písmenka nešťastnou náhodou vylijete kafe nebo džus.
Přijdete do práce, pustíte počítač a už to jede – klávesnice bývá v permanenci celý den. A třebaže si ruce průběžně myjete, přirozená mastnota na prstech se přenáší na tlačítka. V kombinaci s prachem, kterému je přístroj vystaven neustále, vzniká koncentrovaná špína. O případech, kdy si uždíbnete ze svačiny nebo vám upadne pár drobků ze sušenky, ani nemluvě.
Rutinní údržba
O vnitřní čistotu počítače se starají antivirové programy, o tu vnější musíte vy. Starší vybavení bývalo béžové a špína doslova volala po odstranění, ovšem na moderních černých klávesnicích není nic vidět. Je proto třeba na očistu pravidelně myslet a ideálně jednou za měsíc či dva ji provést.
První krok je naprosto nezbytný a týká se jak externích zařízení, tak přenosných počítačů: máte-li klávesnici a myš připojenou kabelem, vypojte ho. V případě bezdrátových zařízení je třeba vyndat napájecí baterie. U laptopu si pohlídejte nejen vypnutí tlačítkem, ale i vytáhnutí kabelu ze zásuvky.
Alkohol zničí všechny bakterie
Klávesnici otočte tlačítky dolů a z mezer vyklepejte drobky, vlasy a větší chuchvalce prachu. Množství vás asi překvapí. Následně jemně navlhčeným hadříkem nebo kosmetickým tamponem důkladně otřete celý povrch klávesnice i myši. S mastnotou či fleky si nejlépe poradí alkohol. Poslouží lahvička lékárenského lihu, lihové mazání, v nouzi i tekutý deodorant či kolínská. Přípravek samozřejmě nanášejte nejdřív na hadřík – nikdy ne přímo na elektrické zařízení! Pro začátek je vhodné udělat test na jedné nebo dvou klávesách, jestli roztok nenaruší potisk tlačítek.
Velmi dobrou službu vám udělají hygienické ubrousky určené k dezinfekci rukou či speciální napuštěné hadříky pro úklid domácnosti, použít lze i vlhčené ubrousky pro kojence. Vatové štětičky vypadají jako dobrý pomocník, ale kousky vaty mohou občas zapadnout do mezer.
Myš otřete ze všech stran, používáte-li sluchátka či další přídavná zařízení, vyčistěte důkladně i je. Monitor je výjimkou – na ten odborníci doporučují speciální přípravky nebo jen čistý hadřík. Výborně funguje ten, kterým se čistí brýle.
Na trhu najdete i speciální slizovité hmoty, které se po částech vtlačují do prostoru mezi klávesami a přitom na sebe nabalují všechny nečistoty. Má to však pár háčků. Tím nejdůležitějším je asi cena kolem 200 korun a pak také náročnost: hmota podobná plastelíně se při odstraňování trhá, což proceduru čištění zásadně prodlužuje.
Silnější kalibr netřeba
Kdysi se doporučovalo klávesnici rozebrat a jednotlivé klávesy vyčistit třeba v misce s vodou a saponátem. Dnes už je to vnímáno jako přežitek, navíc u membránových klávesnic je to zcela nevhodné. Jednak jde o časově náročnou činnost, některá důležitá tlačítka nejdou jednoduše vycvaknout a v neposlední řadě může být problém se zárukou. Gruntovní očistu dražších zařízení si proto nechte udělat v servisu, v práci se předem poraďte s firemním „ajťákem“.