Kybernevolnost a další nemoci a poruchy moderní doby
Kybernevolnost je digitální obdobou nevolnosti z jízdy dopravními prostředky. A podle amerických odborníků postihuje kybernevolnost osm z deseti uživatelů chytrých telefonů a tabletů. Ti po použití těchto technologií zažívají malátnost, točí se jim hlava a některým se dokonce dělá zle od žaludku.
Kybernevolnost vyvolávají rychlé pohyby na displeji, od videí, blikajících reklam přes rychlé prohlížení stránek posunováním obsahu displeje.
„Čím realističtější pak vizuální obsah obrazovky je, tím vyšší je šance, že člověk dostane kybernevolnost,“ píší autoři v deníku New York Times. „Je to základní problém, který je dnes technologickým průmyslem velmi obratně zametán pod koberec,“ tvrdí kognitivní psycholog Cyriel Diels z Coventry University.
Kybernevolnost můžou vyvolat počítačové hry, ale také moderní filmy, které sázejí na velmi rychlé střídání scén a prudkou sekvenci jednotlivých záběrů. „Nevolnost je přitom přirozená reakce na velmi nepřirozené prostředí,“ vysvětluje Diels.
Profesor Steven Rauch z Harvardovy univerzity prý kybernevolnost řeší často. Je způsobena tím, že lidé sledují rychlý pohyb očima, ale nezažívají ho fyzicky. Tato diskrepance působí na mozek a vyvolává pocity nevolnosti.
Nemoci a poruchy, které přinesla moderní technika.
Každá doba přinesla nové nemoci a poruchy. Masivní nástup elektroniky má také svoje závažné i spíše obskurní nemoci nebo poruchy.
Nomophobia
Název této poruchy je složenina ze slov no mobile phobia. Jde tedy o fóbii z toho, že nemáte po ruce svůj mobilní telefon. Možná to zní legračně, ale jde o jev, který odborníci sledují už delší dobu. Poprvé jej popsali v roce 2010 v Anglii v průzkumu, kdy 53% mobilních uživatelů odpovědělo, že se cítí úzkostní, když ztratí telefon, nemají kredit nebo se jim vybije baterka.
FOBO
FOBO alias Fear of being offline. Tedy strach ze ztráty připojení je další poruchou spojenou s mobilními telefony a notebooky. Chcete být ve spojení s okolním světem. Děsí vás, že v hotelu bude špatné wifi, utečou vám check-iny na Swarmu a zažíváte krátké chvilky smrtelné nudy v tunelech metra.
Počítačový loket
Ordinace fyzioterapetů navštěvují stále častěji silní uživatelé počítačů s přetíženými svaly na rukou z jednostranné zátěže. Tento problém byl dříve známý spíše jako tenisový loket. Prevencí tohoto problému jsou například vertikální myši a samozřejmě cvičení. Podobným zdravotním problémem je syndrom karpálního tunelu, který může ve vážnějších případech skončit až operací.
CVS
Computer Vision Syndrome je důsledkem dlouhodobého sledování monitoru. Projevuje se rozmazaným či dvojitým viděním, suchýma očima se zarudnutím nebo bolestmi hlavy. Prevencí jsou pauzy a práci, protahování nebo třeba další osvětlení za monitorem.
Syndrom falešného zvonění
Zdá se vám občas, že vám zvoní telefon? Nebo vibruje v kapse? Mrknete na něj a nic. Podle doktora Larryho Rosena (v knize iDisorder) se s tímto jevem setkalo až 70 uživatelů, kteří sami sebe řadí do kategorie silných uživatelů.
Kyberchondrie
Odvozenina od hypochondrie se projevuje tak, že věříte, že trpíte nějakou nemocí, o níž jste si přečetli na internetu. Typicky se to stává, pokud máte nějaké potíže a zkoušíte hledat, a co může jít, případně jak se léčit. Existuje už poměrně velké množství studií, které se problémem zabývají.
Kybernevolnost
Jde o obdobu kinetózy nebo nevolnosti vyvolané například jízdou na horské dráze, jež můžete zažít při používání virtuální reality.
Google efekt
Někdy můžete narazit také na termín digitální amnézie. jedná se o tendenci zapomenout nebo se vůbec neučit věci, o kterých věříme, že je kdykoliv později můžeme najít a použít online. První zmínky o tomto jevu pocházejí z roku 2011. V této souvislosti můžu zmínit i knihu Digitální demence, které se dostalo mediální pozornosti. Autor v ní tvrdí, že život a spoléhání se na elektorniku ve všech podobách, jako je vzdělávání a zábava, povede k hloupějším budoucím generacím.