Hodnocení věkové vhodnosti her – víte, jak hodnocení funguje?
Hodnocení her podle toho, zda jsou vhodné pro určitou věkovou skupinu hráčů, je s námi už skoro od nepaměti, konkrétně od let 1993 – 1994, kdy byla založena v Británii ELSPA (Entertainment & Leisure Software Publishers Association) – Asociace vydavatelů zábavního software a v USA ESRB (Entertainment Software Rating Board), tedy Rada pro hodnocení zábavního software. Zřízení ESRB byl obranný zákrok amerického zábavního průmyslu. V roce 1993 hrozilo, že americký kongres na nátlak senátora za stát Connecticut Josepha Liebermana zavede nějakou formu legislativy, která omezí vytváření, či prodej her obsahujících násilí. Senátor Lieberman, manželka tehdejšího viceprezidenta Tipper Gore a další kongresmani se postavili proti prodeji her obsahujících násilí poté, co se jednou z nejprodávanějších her ve Spojených státech stal Mortal Kombat.
Čeští rodiče mnohdy nevědí, pro jakou věkovou skupinu jsou určeny počítačové hry, které svým dětem kupují. Mezinárodní průzkum organizace ISFE (Interactive Software Federation of Europe) totiž ukázal, že jen málo z nich zná a využívá systém PEGI klasifikující hry na základě jejich věkové vhodnosti.
Zatímco v evropském průměru systém PEGI zná zhruba polovina respondentů, v Česku to byla pouhá čtvrtina. Navíc jen sedm procent rodičů deklaruje, že tento systém reálně využívají při pořizování her svým potomkům.
Věkové hranice používané při ratingu jsou dány výzkumy psychologie dítěte a jsou spíše orientační. Jak víte určitě ze svého vlastního života, někteří lidé jsou v jedenácti bez problémů schopní rozlišovat, co je správné, dobré, morální či naopak zlé – a někteří by neměli mít volební právo ani ve třiceti. Obecně vzato, k fixaci základních hodnot dochází u lidí přibližně ve dvanáctém roku věku, ale záleží na mnoha vnějších okolnostech, především pak na rodičích, výchově a okolí. Je jasné, že jiné hodnoty bude mít dítě, kterému rodiče od malička tvrdí že v supermarketu se neplatí a že střílet na policisty je vhodná zábava na nedělní odpoledne a jiné bude mít absolvent církevní školy. Samotná existence ratingu je tak dána spíše společenskou shodou spotřebitelských organizací, náboženských skupin či zástupců rodičů.
Evropský systém PEGI funguje podobně jako americký ESRB. Vývojáři musí vyplnit velmi podrobný dotazník, na jehož základě vydá agentura verdikt v podobě hodnocení hry podle věku i podle obsahu.
Jak se liší systém hodnocení her ve světě?
Pro české rodiče existuje i stránka na internetu v češtině, kde se lze ohledně vhodnosti her poučit, poradit, případně sdílet své zkušenosti s konkrétní hrou – http://jakouhru.cz/.