Co se na Facebooku mění?
Přispíváte na Facebook příliš často?
Budete pro něj podezřelý spamer, který šíří fake news – Facebook rozpoutal nekonečnou válku proti fake news a jeho nejnovějším počinem je změna algoritmu zobrazování news feedu. Nově bude znevýhodňovat ty uživatele, kteří sdílí za den přílišné množství odkazů a příspěvků. I když se to nemusí na první pohled zdát, podle Facebooku je spojitost mezi sdílením velkého počtu příspěvků a šířením fake news natolik velká, že bude tyto uživatele automaticky znevýhodňovat nehledě na obsah, který sdílí. Jakmile budete publikovat více jak 50 příspěvků denně, rapidně vám sníží dosah mezi přáteli a sledujícími. Pravděpodobnost, že sdílíte sdílíte nekvalitní obsah zahrnující clickbaitové články, hoaxy a zavádějící zprávy je prý velmi velká. Toto omezení se týká pouze osobních profilů a drtivá většina uživatelů jej vůbec nepocítí, stránkám se pak vyhne úplně. Na ně se snaží zaměřit jinými nástroji, například možností nahlásit falešné zprávy či zobrazováním novinek i z jiných zdrojů.
Facebook s novou funkcí dokáže najít bezplatnou Wi-Fi síť
Minulý rok začal Facebook testovat novou funkci, která pomáhá najít Wi-Fi síť v okolí, respektive volné sítě, ke kterým se dá připojit. Nyní společnost oznámila, že brzy bude funkce dostupná po celém světě. Stačí zabrousit do položky Další na mobilním Facebooku a vybrat funkci “Najít Wi-Fi“, která vám ukáže všechny dostupné signály v bezprostředním okolí včetně informací o nich. Když je tato nová funkce aktivována, Facebook vám začne nabízet bezplatné Wi-Fi sítě v okolí. Společně s tím pak bude k dispozici několik informací, jako třeba název místa odkud Wi-Fi pochází, otevírací doba, případně heslo k připojení. Má to totiž jeden háček. Společnosti musí nejprve tuto službu zaregistrovat na své Facebook stránce, až poté se začne ukazovat hotspot na mapě. Facebook uvedl, že tato funkce se hodí v oblastech, kde chybí mobilní data, nebo třeba když jste na dovolené v zahraničí.
Like emotikony ve Facebook Messengeru mají úspěch.
Během posledních let byl ikonický palec nahoru rozšířen o nová tlačítka pro reagování. Nejprve tato novinka byla dostupná pouze v aplikaci Facebook, před několika měsíci se ale reakce dostaly i do Messengeru a jak to vypadá, slaví úspěch. Reakce se do Messengeru dostaly před několika měsíci, za tu dobu již byly použity u více než 2 miliard zpráv. Informaci oznámila společnost Facebook, kromě toho také prozradila, že aplikaci Messenger používá 1,2 miliardy uživatelů. Nejvíce oblíbenou reakcí je emotikona se srdíčky, naopak nejméně používanou je palec dolů. Ve výsledku jsou také pozitivní reakce mnohem populárnější než ty negativní. Zajímavé je také to, že mladí lidé ve věku 18 až 24 let, je posílají dvakrát více než starší lidé.
Facebook získal patent na sledování emocí pomocí kamery
Nový patent Facebooku ukazuje možnost sledování emocí. A to díky webové nebo selfie kameře. Tímto způsobem by pak mohl Facebook servírovat obsah na své sociální sítě, který by se blížil k tomu, jakou má zrovna uživatel náladu. Hlavní otázka ohledně tohoto patentu se samozřejmě týká možného zneužití a špehování uživatelů. Funkce se zaměřuje na to, aby prostřednictvím kamery analyzovala lidi, kteří jsou zrovna na internetu. Měla by umět poznat emoce, například když je uživatel šťastný, znuděný, nebo smutný. Společnost Facebook to vysvětluje tak, že kdyby se uživatel během vysílání nějakého obsahu podíval někam jinam, tak by algoritmus věděl, že tento druh obsahu by nyní neměl zobrazovat. Nejedná se o první patent této společnosti, který se zaměřuje na emoce lidí. Tento je ale nejvíce znepokojující, a to kvůli tomu, že se k němu využívá kamera. Mezi další patenty patří například technologie, která pozná, jak moc tlačíte na displej a jak rychle píšete. Díky tomu se může také upravit obsah. Samozřejmě se stále jedná jen o patenty, v nejbližší době se podobné věci nebudou nasazovat. Nejprve bude muset informovat uživatele o takovéto velké změně, a to není nic lehkého. Prodat uživatelům v dnešní době tuto funkci je téměř nemožné. Každopádně to ukazuje, že soukromí na internetu by v budoucnu vůbec nemuselo existovat.